:
    1)  11.05.2016 у Берліні, Федеративна Республіка Німеччини, пройшла чергова зустріч глав МЗС «нормандської четвірки». Дипломати України, Німеччини, Франції та Росії обговорювали ситуацію на Донбасі та можливість проведення виборів на тимчасово окупованих територіях. І під час зустрічі і після неї путінський рупор С.Лавров співав стару пісню: 
    «Я по понятным причинам не буду подробно рассказывать о том, что мы предлагаем, потому что все-таки идет переговорный процесс, а мы не сторона конфликта… Поэтому наши идеи касательно выборов и конституционной реформы, амнистии, специального статуса Донбасса – это наш вклад в процесс, который должен протекать напрямую между сторонами конфликта».  //mid.ru
   КОМЕНТАР: Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, який прийняв у Берліні колег у «нормандському форматі», заявив, що на зустрічі досягли істотного поступу в питаннях безпеки на Донбасі, та загальний її результат, у найкращому разі, неоднозначний. 
    За його словами, четверо голів МЗС – Німеччини, України, Росії і Франції – узгодили низку конкретних заходів, серед яких розведення військових підрозділів уздовж лінії контакту і створення там демілітаризованих зон чи припинення військових навчань неподалік лінії контакту. Виконання цих заходів має проконтролювати Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні. //radiosvoboda.org
  Але, як сказав Штайнмаєр, крім цього поступу в питанні безпеки, зустріч не принесла прориву в політичному процесі, тобто в питанні місцевих виборів на окупованих частинах Донбасу і умов для проведення цих виборів.
   Водночас, для України питання безпеки є важливим, але не єдиним у справі проведення таких виборів. Міністр закордонних справ України П.Клімкін заявив після зустрічі в Берліні, що питання виборів не вдалося вирішити «через позицію Росії, через небажання і неготовність Росії погодитися з принципами виборів на підставі українського законодавства і стандартів ОБСЄ». Міністр додав, що такі принципи, як, наприклад, доступ українських засобів інформації чи участь у цих виборах українських політичних партій, узагалі не мають обговорюватися.
   «Ми не дійшли згоди. Російська сторона представила свої варіанти виборчого законодавства. Однак, я сказав пану Лаврову, що ми здатні самі написати українське законодавство, і ніякі поради нам не потрібні… Я чітко сказав, що є питання, які відповідають як українському законодавству, так і критеріям ОБСЄ, які, в принципі, не повинні обговорюватися. Такі, як наприклад, доступ ЗМІ до передвиборчої і виборчої кампаній. Або, наприклад, участь українських політичних партій, оскільки в цьому сенс політичного процесу», – зазначив голова МЗС.
    Він також розповів, що для офіційного Києва принциповим є питання адміністрування місцевих виборів на Донбасі.
   «Це питання ролі Центральної виборчої комісії, це, врешті-решт, українські вибори. А також люди, вимушені покинути Донбас, – вони повинні отримати дозвіл, щоб проголосувати або бути обраними. Це їхнє конституційне право», – підкреслив міністр.
   При цьому Клімкін наголосив: «Ми не можемо обговорювати, дискутувати або, в принципі, вести будь-які переговори з конституційних прав людей».
   В цілому Київ наголошував на зустрічі, що ці вибори будуть можливі тільки після того, як Москва й підтримувані нею сепаратисти в частині Донбасу виконають свої зобов’язання за Мінськими домовленостями, серед яких припинення вогню, виведення з території України іноземних військ, найманців і озброєнь, звільнення всіх заручників і незаконно утримуваних осіб чи встановлення контролю ОБСЄ над українсько-російським кордоном. //radiosvoboda.org

***

     Риторика кремлівської пропаганди залишається не змінною...

    17.05.2016 «Президент Украины Петр Порошенко попросил страны «большой семерки» продлить антироссийские санкции… Украинский Президент обвинил Россию в невыполнении Минских договоренностей… Порошенко считает, что санкции будут побуждать Россию к выполнению минских соглашений… Россия не раз заявляла, что не является стороной конфликта в Донбассе» //izvestia.ru 

   КОМЕНТАР: дійсно, 16.05.2016 під час зустрічі з послами «Великої сімки» (G7), акредитованими в Україні, Президент України П.О.Порошенко зробив особливий акцент на необхідності продовження санкцій проти Росії, у зв’язку з невиконанням країною-агресором Мінських домовленостей.

   Президент України відзначив, що в останні дні спостерігається тенденція до загострення ситуації на Донбасі з боку проросійських бойовиків, за що Росія несе повну відповідальність. Послам G7 були надані вичерпні факти порушень з боку РФ, присутності російських військ на окупованому Донбасі та продовження відправки військ та зброї з боку Росії на окуповані території. //president.gov.ua

  При цьому Глава Української держави наголосив, що санкції є «ефективним інструментом» та «мотивуючим фактором», який спонукатиме Росію виконувати Мінські домовленості.

   Президент України особливо наголосив на важливості запровадження збройної поліцейської місії ОБСЄ на Донбасі, яка є критично необхідною для політичного врегулювання ситуації, та закликав країни G7 підтримати цю ініціативу України.

  «Лише при наявності безпекових передумов, прогресу в запроваджені збройної поліцейської місії ОБСЄ, сталого припинення вогню, відведення артилерії та важкої техніки, відведення Росією окупаційних військ, звільнення усіх заручників, ми можемо говорити про політичні механізми», - наголосив Президент України, говорячи про перспективи мирного врегулювання ситуації на сході України.

   Глава держави також звернувся до послів «Великої сімки» з проханням посилити тиск на Росію щодо негайного звільнення Н.Савченко та інших ув’язнених, які незаконно утримуються в цій країні, а також запровадження особистих санкцій щодо тих, хто сфабрикував справи проти незаконно ув’язнених в РФ українців. //president.gov.ua

 
    2) О.Захарченко зробив широкий жест царя… У Донецьку три десятки терористів отримали ключі від чужих квартир – «за особливі заслуги».

    «6 мая, главарь группировки «ДНР» Александр Захарченко подарил квартиры в Донецке на проспекте им. Ватутина своим пособникам. Всего Захарченко вручил ключи от 30 квартир. На данный момент нельзя утверждать, что все подаренные квартиры - из одного жилого комплекса, однако несколько из них точно расположены в доме ЖК «Квартал Люксембург».  //novosti.dn.ua 

    КОМЕНТАР:  за перипетіями травневих свят залишилася майже непоміченою не менш «знакова» подія…

    06.05.2016 А.Павлов, відомий більшості під позивним «Моторола», ватажок батальйону «Спарта», отримав ключі від квартири в самому центрі Донецька. Разом з ним квартири в новому будинку отримали і ще близько трьох десятків бойовиків, які «відзначилися» особливими заслугами перед «республікою».

    Крім самого «Мотороли», честь і совість «республіки» в той день склав воістину гідний контингент. Першим ключі від заповітної квартири отримав Ткачук В.П., чиї дані вже давно красуються на сайті «Миротворець»:

   Цитата з сайту: «Злочинець, перебуває у розшуку з 2008-го за шахрайство в особливо великих розмірах. Провокатор, українофоб. Ховається на непідконтрольній Україні території. Має три медалі «ДНР». //galinfo.com.ua

   Список продовжив Ягельский І.В., якого Захарченко ледь не розцілував. Воно і зрозуміло: Ягельский не якийсь там «фраєр-Ткачук», а пов'язаний з вищим командуванням збройних сил Російської Федерації, через що і удостоївся особливої уваги «глави».

   Далі пішов «Синок», начштабу «Сомалі» Гіві, він же - любитель прогулятися в одній сорочці з «Калашниковим» біля «Донбас Арени»; К.Кульбацька, глава прес-служби Захарченка, відзначилася тим, що не дала вивезти сиріт з дитячого будинку в Краматорську в 2014 році; ну і завершив дефіле сам А.Павлов, чиїм підопічним досі заборонено стригти бороди в знак особливого стилю «спартанців». Про решту щасливців ЗМІ несправедливо замовчують.

  Правда, на цьому перли першого «республіканця» не закінчилися. Крім того, що було обіцяно «подарувати» ще близько 2 тисяч квартир по Донецьку членам «МГБ», «МНС», «МВС ДНР» та іншим «гідним» людям, Захарченку непередбачливо поставили провокаційне запитання з його ж телеканалу «Оплот.ТВ» . Власне, питання полягало в тому, чи дотримані права колишніх власників цих квартир? Питання риторичне, тому що ні сам «глава», ні його підопічні за два роки не побудували жодного метра житла, не кажучи вже про нову висотку в самому центрі, яку здали в експлуатацію ще в 2013-му.

   Але Захарченко не розгубився і тут і з посмішкою відповів: «Всі права захищені повністю. Ті колишні власники, які будували цей будинок, перебувають зараз в Києві і просто фізично не зможуть тут жити». //galinfo.com.ua

   Що ж, просто і зрозуміло. Дійсно: чого вже там переживати? Нехай хвилюються ті, хто приїде в Донецьк і побачить в своєму будинку «Моторолу» та інші «приємні» особи.

   Після цього торжества красномовства і «здорового глузду» слово взяв «міністр оборони» «ДНР» Кононов, сказавши, що пріоритет при розподілі квартир віддавався тим, чиє житло зараз є на «тимчасово окупованій ВСУ території», тобто в Артемівську, Слов'янську та інших містах. Яким чином під цей критерій потрапляв громадянин РФ А.Павлов, - так і залишилося загадкою.

   Але, власне, те, що говорив «міністр», було не настільки істотно, як сам фон, який був за спиною Кононова як фінальна завіса. Все в кращих традиціях 90-х: лисі «братки» на чорних джипах, охорона з автоматами, «мер» Мартинов - і промова про турботу «про кращих з кращих.

 

     3) Реакція російських політиків на перемогу Джамали не змусила себе довго чекати… Хто б мав сумнів…

   «Российский сенатор К.Косачев, сенатор Совета РФ, увидел в победе Джамалы срыв Минского процесса: «Проиграла Европа. Ведь в умах европейцев победила не объединяющая «Ода к радости», а откровенная «холодная война». Проиграл Минский процесс. В том числе и усилия команды Президента Порошенко, кстати. Ей и без того невероятно трудно собрать необходимое большинство для принятия первоочередных пунктов Минска – законов о децентрализации, амнистии и т.п. Теперь стимулов еще меньше: зачем менять законы, договариваться, если – «Европа с нами»? «Запад нам поможет». //facebook.com 

    КОМЕНТАР: Президент України П.О.Порошенко привітав співачку Джамалу із тріумфальною перемогою на конкурсі «Євробачення 2016». На своїй сторінці у Твітері Порошенко подякував зірці від імені всієї України.

  «Так! Неймовірний виступ і перемога! Вся Україна сердечно дякує тобі, Джамало!» - йдеться в повідомленнях, розміщених в офіційних акаунтах Порошенко в соцмережах. //twitter.com Президент України присвоїв співачці Джамалі почесне звання "Народна артистка України".

   Н.Заноз, український публіцист, політичний оглядач: «Зараз той випадок, коли перемога Джамали - велика радість для всієї країни. І не має особливого значення, чи є ви фанатом подібних конкурсів, або за смаком вам пісні, які там виконуються, і ви більше радієте поразки представника Росії, ніж перемоги кримської татарки і українки Джамали. і, відповідно, тому, як зараз почувається агресор, отримавши гучного ляпасу. Отримавши статус переможниці Євробачення, Джамала стане своєрідним послом кримських татар, до якого прислухатимуться в вищих світових кабінетах. Тому це великий виклик для співачки, і великий шанс для її народу». //kordon.com.ua

   Д.Тузов, український журналіст, політичний оглядач: «… перемогла Джамала. Можливо, серед «стрибаючих ритмів», композиція «1944» не формат. Можливо. Але це наша позиція. Ми б дико виглядали, якби почали, разом з усіма, стрибати на сцені під попсові ритми. Ніби нічого не відбувається. Ніби немає анексованого Криму й скривавленого Донбасу. Стрибати так, як стрибав російський співак Лазарєв. Росія була «у форматі свята». Ніби нічого не сталося. Ніби немає тисяч загиблих. Ніби не було цього проклятого «Буку» й збитого MH-17. Ніби не було гіркіних й моторол. І не кажіть мені, що Євробачення - це неполітичний конкурс… Мова не про політику. А про життя. Джамала нагадала світові, що серед цього сяючого й блискучого свята, в центрі континенту страждають мільйони людей. Дякую Джамалі. Слава Україні!» //vikna.if.ua

  Втім, Росія, програвши у Стокгольмі, взагалі «підняла на прапор» цю ідею, виправдовуючи поразку свого представника. Та що з цього приводу думають європейські громадяни?

   The Times. Стаття за назвою «Росія роздратована поразкою на Євробаченні» стала головним матеріалом ключового британського видання про підсумки пісенного конкурсу. В ньому, на відміну від багатьох інших ЗМІ, немає «перчинки» та гострих редакційних виразів, але відображена ключова думка європейських мас-медіа: в Москві надто болісно сприйняли поразку. Там шукають конспірологічні теорії про «політичну перемогу» України та про те, що весь конкурс був підлаштований, аби «насолити» РФ.

  Варто додати, що в британських ЗМІ ще до фінального голосування припускали такий підсумок конкурсу. «Українська пісня на Євробаченні готова сколихнути напруження у відносинах з РФ», – попереджало в п’ятницю видання Financial Times. //eurointegration.com.ua

  А британські таблоїди дозволили собі розгорнутися на повну силу, цитуючи російську реакцію. «На наступне Євробачення ми приїдемо на танках», – наводить Daily Star твіт російського вболівальника, що містить нецензурну лайку. Та головне – не це. Перемога Джамали стала добрим приводом нагадати британському читачеві про історію переслідування кримських татар та про незаконну анексію Криму.

   BBC, присвятили цьому окремі матеріали. Джамала нагадала найаполітичнішим читачам: проблема Криму лишається так само актуальною.

 Die Presse опублікувала розлогий текст (за агенцією APA) за назвою «Київ чи Крим – де пройде пісенний конкурс-2017». Видання цілком серйозно пише, що проведення Євробачення-2017 в «українському Криму, який нині окупований Росією», багатьма справді розглядається як опція і це може призвести до політичних ускладнень. Причому в Австрії – країні, яку багато хто вважає одним із сателітів Росії – провідні ЗМІ не стримують виразів, критикуючи російську та радянську політику. 

   Die Presse пише:  «У пісні-переможниці «1944» кримська татарка Джамала співає про вислання її народу з півострову. Параноїдальний радянський диктатор Сталін звинуватив кримських татар у співпраці з нацистською Німеччиною. Попри протести Росії проти політичного контексту, EBU дозволив цю пісню». //eurointegration.com.ua

   Der Standard, опублікувала в день завершення Євробачення статтю про путінську Росію: «На щастя, ця людина не залякає Європу, що підтверджує перемога Джамали з «політично зарядженою» піснею «1944». Важливо спостерігати, чи помститься Путін за поразку». //eurointegration.com.ua

   Журналісти видання також підкреслюють «кримінальну ментальність російського керівництва» та припускають, що Кремлю доведеться витрачати зусилля на судові процеси проти його сателітів в Європі.

 

  4) 17.05.2016 кремлівський маріонетка О.Захарченко заявив, що найбільш прийнятним терміном проведення місцевих виборів в Донбасі є 2016 рік, і в республіці готові їх провести самостійно, якщо Київ не почне виконувати Мінські угоди в частині організації голосування: «Если Евросоюз и США не заставят Киев выполнить свои обязательства в приемлемые и обозримые сроки, то мы проведем выборы сами, по своим законам» //rusvesna.su

   КОМЕНТАР: проведення виборів в Донбасі - один з ключових етапів врегулювання конфлікту в Україні відповідно до Мінських угод. Українська влада готова розробити закон про проведення виборів на Донбасі і провести їх до літа. 

  14.05.2016 під час робочої поїздки до Донецької області Президент України П.О.Порошенко взяв участь в урочистій церемонії складання присяги працівниками Управління патрульної поліції у містах Краматорськ та Слов'янськ.

  Під час свого виступу на цьому заході Президент України П.О.Порошенко заявив, що не виключає можливості проведення місцевих виборів на Донбасі в 2016 році при забезпеченні необхідних умов. //president.gov.ua

   П.О.Порошенко наголосив, що коли буде безпека, стабільне припинення вогню, яке контролюватиме озброєна міжнародна місія ОБСЄ на лінії зіткнення і на кордоні з Росією, тоді можна проводити вибори і повернути окуповані території під державний суверенітет України.

  «Лише тоді ми можемо говорити про повну реалізацію Мінських домовленостей», – зазначив Глава держави. //president.gov.ua

  Раніше 29.04.2016 В.Пристайко, заступник Міністра закордонних справ України заявляв: «Ми готові розробити цей закон, узгодити його і згідно з цим законом терміново почати вибори, щоб отримати, бажано цього літа, вже легітимних представників Луганська і Донецька, щоб з ними вести переговори». //wap.nk.org.ua

  Він підкреслив, що єдина можливість для Києва вести переговори з Донбасом, це мати легальних представників у регіоні.

  Пристайко додав, що українська сторона підготувала все необхідне законодавство для проведення виборів на Донбасі і готова обговорювати це на міжнародних зустрічах, втім, щоб вони відбулися, необхідно дотриматися всіх умов ОБСЄ та українських законів.

  «Вибори мають не тільки суттєве значення для справи миру, це також є реальним завданням. Ми підготували все необхідне законодавство та готові обсудити модальність, коли керівництво збереться в Мінську», - зазначив В.Пристайко. //wap.nk.org.ua

  При цьому він підкреслив, що вибори потрібно проводити «у відповідності до стандартів ОБСЄ та наших (українських – ред.) законів».

  Крім того, В.Пристайко наголосив: «Давайте будемо проявляти розумність: якщо не буде забезпечена безпека, ніхто не вестиме виборчий процес або спостерігати за ним. //wap.nk.org.ua

   Він також нагадав, що Президент України П.О.Порошенко запропонував розгорнути поліцейську місію на Донбасі, що сприяло б, в тому числі, безпечному проведенню виборів.

  «Статус і склад можна обговорити пізніше. Ми готові вести переговори ми продовжуємо закликати міжнародну спільноту, в тому числі ООН та ОБСЄ брати конструктивну участь у обговоренні цієї ініціативи», - зазначив В.Пристайко. //wap.nk.org.ua

   Отже іншими словами, відповідно до кількох пакетів домовленостей, досягнутих на переговорах у білоруському Мінську у 2014–2015 роках і відомих як Мінські домовленості, на нині окупованих територіях частини Донбасу місцеві вибори мають відбутися тільки за українським законодавством, із дотриманням стандартів ОБСЄ і під спостереженням ОБСЄ.

  Сепаратисти і Росія, яка підтримує їх, вимагають, щоб Україна ухвалила для цих виборів окремий закон, що був би також узгоджений із ватажками збройних сепаратистських угруповань, які Київ визнав терористичними.

   Офіційний Київ наголошує, що ці вибори будуть можливі тільки після того, як Москва й підтримувані нею сепаратисти в частині Донбасу виконають свої зобов’язання за Мінськими домовленостями, серед яких припинення вогню, виведення з території України іноземних військ, найманців і озброєнь, звільнення всіх заручників і незаконно утримуваних осіб чи встановлення контролю ОБСЄ над українсько-російським кордоном. //radiosvoboda.org