:

Практичні поради по застосуванню Порядку прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт (далі – Порядок) - або «будівельної амністії».

     Набув чинності наказ Мінрегіону від 24 квітня 2015 року № 79 «Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт».

У Пологівському районі, як і в цілому по Україні, багато випадків, коли наново збудовані або реконструйовані житлові, дачні та садові будинки з господарськими будівлями та спорудами, громадські будинки та будівлі, споруди сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, експлуатуються без введення в експлуатацію.

  Оскільки дозволи на виконання будівельних робіт на ці об’єкти не були вчасно отримані в інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю, вони вважаються самовільно збудованими.

          Будь які майнові операції ( продаж, успадкування, дарування, застава, тощо ) з таким нерухомим майном неможливі.

         Також законодавством забороняється підключення таких будівель до інженерних комунікаційних мереж водопостачання, водовідведення, електропостачання, газопостачання, теплопостачання та інше.

Порядком встановлено механізм безоплатного прийняття вексплуатацію таких самочинно збудованих об’єктів як:

індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року;

збудовані до 12 березня 2011 року:

громадські будинки I і II категорій складності;

будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.

Приймати в експлуатацію такі об’єкти будуть органи державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2015 року безоплатно. Відповідне рішення має бути ухвалено протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об’єкти будівництва, за результатами технічного обстеження.

Технічне обстеження індивідуальних житлових будинків площею до 300 кв. м виконуватиметься за спрощеною процедурою під час технічної інвентаризації об’єкта і одним сертифікованим фахівцем з технічної інвентаризації з відміткою в технічному паспорті.

Для об’єктів більшої площі технічна інвентаризація та технічне обстеження проводяться  двома різними фахівцями - сертифікованим фахівцем з технічної інвентаризації та сертифікованим фахівцем з технічного обстеження. Відповідно оформлюватимуться два документи – технічний паспорт та технічний звіт прообстеження.

Зазначений порядок дещо спрощений в порівнянні з діючим раніше  наказом Мінрегіону України від 19.03.2013 №95, коли на всі самовільно побудовані об'єкти проектною організацією мав складатися звіт про технічне обстеження будівельних конструкцій.

Крім цього, пунктом 2 Розділу ІІІ Порядку передбачена можливість використання звітів про технічне обстеження, складених в період з 29 квітня 2013 року (набуття чинності наказу Мінрегіону від 19.03.2013 № 95) до цього часу, а також технічних паспортів, складених до набрання чинності цим Порядком, щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно.

Забудовником, також, необхідно отримати інформацію від місцевого органу містобудування та архітектури щодо відповідності місця розташування об’єкта вимогам державних будівельних норм у частині місця розміщення житлового будинку в межах ділянки землекористування відносно прилеглих земельних ділянок, будівель і споруд. Слід наголосити, що Порядком передбачена підстава, коли об’єкт не може бути прийнятий в експлуатацію, зокрема у разі наявності відхилень від вимог державних будівельних норм, визначених такими нормами як недопустимі (заборонені). Вказана вимога стосується в першу чергу заборон, встановлених державними будівельними нормами, які безпосередньо впливають на безпеку експлуатації об’єктів. 

До власників (користувачів) земельних ділянок, які відповідно до пункту 9 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» подали документи про прийняття в експлуатацію об’єктів, штрафні санкції за виконання будівельних робіт без отримання документів, що дають право на їх виконання, та за експлуатацію або використання об’єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, не застосовуються.

В цілому положення Порядку дають можливість досягнути основної мети – оформлення права власності на нерухоме майно, що належить громадянам, побудоване у попередні роки.

Консультаційно-методичну допомогу з питань оформлення документів, необхідних для прийняття об’єктів в експлуатацію можна отримати у відділі містобудування, архітектури Пологівської районної державної адміністрації (телефон 2-27-25)

Прості кроки до легалізації самобудови

3 кроки до легалізації само будови (до 300 кв.м.)



  4 кроки до легалізації самобудови (більше 300 кв.м.)


                                                                                 
Додаткова інформація

Як повідомила Державна архітектурно-будівельна інспекція в Україні стали доступними електронні послуги у сфері будівництва, а саме реєстрація повідомлень та декларацій про початок підготовчих робіт та про початок будівельних робіт.

Для цього слід зайти на сайт e-dabi/gov/ua, визначити послугу, яка вас цікавить, ввести свої дані, поставити електронний підпис і документ автоматично відправиться в потрібний територіальний орган ДАБІ.

Електронна форма документів з автоматичною перевіркою та підказками значно мінімізує ризик допущення помилок при її заповненні.

Зареєстрований документ з відповідним номером надійде на вашу електронну пошту і ви зможете перевірити факт реєстрації переглянувши запис у єдиному реєстрі через мережу Інтернет.

У вересні-жовтні 2015 року планується запустити ще дві нові послуги – реєстрацію декларації про готовність об’єкту до експлуатації та подання відомостей для отримання ліцензії на господарську діяльність щодо створення об’єктів архітектури.

 

         Також прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 №321 «Про затвердження порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у житлові будинки».