:

      Ватажки «ДНР» почали видавати власні паспорти. Незаконна анексія Криму. Коментарі. 

   Інформаційно-аналітичні матеріали для роботи
   1) 16.03.2016 ватажки «ДНР» почали видавати власні паспорти. Першим посвідченням особи самопроголошеної псевдореспубліки обзавівся її глава - О.Захарченко. 
   М.Руденко, «депутат» «народного совета» «ДНР»: «Это большой шаг вперед по пути укрепления суверенитета «ДНР». В то же время — это некое предупреждение действий Украины по лишению жителей Донбасса гражданства. Кроме того, в начале марта стало известно, что ФСБ России по Ростовской области пропускает в Россию автомобили с номерами «ДНР», значит теперь они должны пропускать нас и по нашим паспортам. Мы очень надеемся, что это станет важным шагом на пути к нашему объединению» //mk.ru
   КОМЕНТАР: втім ентузіазм представника «ДНР» передчасний. Справді, з початку березня низка інформаційних порталів «ДНР» поширювали чутки про те, що російські прикордонники стали визнавати документи самопроголошеної республіки. Але в прес-службі ФСБ Росії по Ростовській області однозначно заявили, що «фейкові» новини не коментують, а контрольно-пропускний режим здійснюється за колишніми правилами.
    Та й що там Росія, з точки зору всього світового співтовариства, видані в самопроголошених республіках документи для жителів Донецька і Луганська є звичайними папірцями. Кремлівським маріонеткам мабуть ніхто не надав роз’яснення щодо слова «фейк», а сепаратистські мізки в принципі не можуть сприймати будь-які вислови або слова до цього не вживані у комуністичних трактатах. 
   Водночас нагадаємо, на початку серпня минулого року під час однієї зі своїх прес-конференцій голова «ДНР» заявив про можливе надання жителям республіки російських паспортів. Тоді ж «повноважний представник «ДНР» в Мінську Д.Пушилін «не виключав початку масового звернення жителів Донецька за російським громадянством», оскільки отримати або обміняти паспорти в Україні неможливо через «влаштовану Києвом блокаду».
   Під «блокадою Києва», за словами головного терориста Донеччини О.Захарченка, мається на увазі «политика Киева, который решил перейти на биометрические паспорта, чтобы окончательно лишить жителей ДНР всяких документов». //obozrevatel.com
  Справді, ще 06.12.2012 набрав чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Відповідно до цього Закону в Україні розпочато роботи із запровадження оформлення і видачі паспорта громадянина України, що містить безконтактний електронний носій із біометричними даними власника документу, в регіонах та інфраструктури його функціонування.
   З метою запровадження біометричних документів для виїзду за кордон Урядом прийнято Постанову від 07.05.2014 №152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, його тимчасового затримання та вилучення». //zakon5.rada.gov.ua
  Відповідно до зазначеної постанови, біометричні закордонні паспорти в Україні запроваджуються з 01.01.2015. Отже, що таке біометричні паспорти і для чого вони потрібні українцям?
  Біометричними називають документи, що посвідчують особу та містять електронний носій інформації, на якому записано інформацію про біометричні дані власника документу з метою його ідентифікації. Передбачається, що такі документи найбільш захищені від підробок та виключають можливість користування ними будь-якою особою, окрім власника. Головна ідея впровадження більш захищених документів, які забезпечують ідентифікацію особи - це суттєве підвищення захищеності суспільства від проявів злочинності та міжнародного тероризму.
  Біометричні паспорти набувають все більшого поширення у світі. Відповідно до інформації всесвітньої організації цивільної авіації (ICAO) більше 90 країн з 193 держав-членів ООН на цей час видають такі документи, при цьому ще більше двадцяти держав готові до впровадження таких документів у найближчі роки.
  Близько 45 країн з числа тих, які видають біометричні документи, зберігають на документах одночасно і відбитки пальців, і зображення особи, в той же час більше 30 країн використовують лише оцифроване фото власника документа. Решта країн в даний час використовують тільки зображення обличчя, але найближчим часом планують використовувати і дані дактилоскопії.
  За даними ICAO, більше 15 країн вже використовують автоматизовані контрольно-пропускні системи для власників електронних паспортів. Для того, щоб пройти процедуру паспортного контролю, мандрівник може скористатися «електронними воротами», які в автоматичному режимі звіряють його біометричні дані з інформацією, що зберігається на чипі документа. Серед країн, які читають (сканують) е-паспорти в аеропортах і на кордонах: США, Великобританія, Сінгапур, Португалія, Нова Зеландія, Японія, Індонезія і Німеччина.
  Проте, відповідно до чинного законодавства, паспорт громадянина України, що видається сьогодні підрозділами Державної міграційної служби України, має необмежений строк дії, а тому, навіть після впровадження паспортів нового зразка, такі паспорти залишаться чинними. Змінювати їх на біометричні - це право, але не обов'язок кожного громадянина України. 
  Паспорт громадянина України для виїзду за кордон видається терміном на 10 років (кінцева дата дії зазначена у паспорті) і навіть після впровадження документів нового зразка, такий паспорт є чинним до зазначеної кінцевої дати дії. Громадяни можуть вільно перетинати кордон з такими паспортами, отримувати у них візи тощо. Разом з цим, у разі бажання громадянина, він зможе обміняти цей паспорт на паспорт нового зразка, звернувшись до підрозділу ДМС України. Аналогічною є ситуація з іншими документами, передбаченими Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»: до завершення строку дії документів «старого» зразка їх заміна на біометричні не є обов'язковою. //zakon0.rada.gov.ua
  Отже проглядається черговий фейк від фейкових ватажків фейкових «народних республік». Втім вводити в оману жителів окупованих територій Донецької і Луганської областей і поширювати серед них паніку - «святий обов’язок» терористів, оскільки саме у стресовому, заляканому і розгубленому стані люди залишаються покірними…
  2) Два роки тому на території Криму, на той момент вже окупованого російськими військами, провели так званий референдум про незалежність півострова від України і одночасного приєднання його до Росії. І буквально через день, 18.03.2016, в Москві відбулася офіційна церемонія прийняття Криму і Севастополя до складу РФ. Кремлівські ЗМІ 17.03.2016 щосили святкували «історичну дату», а соцмережі згадували, як це було, ділилися інформацією, на що перетворився «скріплений» Крим за два роки, та прогнозами на майбутнє.
  «Госдума в прошедшие два года активно взаимодействовала с полуостровом, проделана работа по интеграции Крыма в российское правовое пространство, рассказал спикер Госдумы С.Нарышкин: «Ровно два года назад на основе ясно и демократично выраженной воли людей Крым и Севастополь вновь и теперь уже навсегда стали частью нашего отечества» //ria.ru
  КОМЕНТАР: світова спільнота не визнає легітимність кримського референдуму, а саме входження Криму до РФ розцінює як незаконну анексію Росією частини території України. Україна називає півострів окупованою територією. Міністр закордонних справ України П.Клімкін пише, що «крадій» Криму відомий та його буде покарано. Про анексію Криму як про крадіжку говорить і посол України в Австрії О.Щерба. Посол України у Фінляндії А.Олефіров порівнює референдум із фарсом.
  Інтернет-спільнота також обговорює, яким Крим був і яким він став. Український політтехнолог Т.Березовець говорить про Крим через два роки після референдуму як про «острів, куди не ходять  пароплави, не їздять потяги…».
   Тим часом у Криму проходило добровільно-примусове «святкування» цієї дати. «Глава» Криму С.Аксьонов у розмові з журналістами порівняв приєднання Криму до Росії з Днем Перемоги.
   Втім, кримчани визнають, що після анексії Крим став не дуже приємним місцем. //ukrinform.ua
***
  18.03.2016 Президент РФ В.Путін «привітав» кримчан з другою річницею анексії Криму з території острова Тузла, довкола якого між Україною і РФ виник конфлікт у 2003 році. Своє «привітання» Путін записав на фоні будівельних конструкцій Керченського мосту. Зі звернення Путіна до кримчан:  
  «Дорогие друзья, поздравляю вас с праздником, с днем воссоединения Крыма и Севастополя с Россией. Этой исторической справедливости ждали без всякого преувеличения и думали об этом миллионы людей, и это произошло благодаря свободному волеизъявлению крымчан и севастопольцев на референдуме два года назад. Теперь, когда мы вместе, мы еще больше можем сделать» //pravda.ru 
  КОМЕНТАР: у зв’язку із перебуванням Путіна у Криму Міністерство закордонних справ України виступило із заявою щодо відвідування півострова російським президентом. 
 МЗС України:. «Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв'язку з черговим неузгодженим з Україною візитом президента Росії та інших російських чиновників 18 березня 2016 року на тимчасово окуповану територію України – Автономну Республіку Крим». //mfa.gov.ua
   У МЗС також наголосили, що спроби відсвяткувати річницю російської агресії проти України і захоплення Автономної Республіки Крим виглядають цинічно на тлі серйозних економічних, соціальних і гуманітарних проблем на півострові: «За 2 роки російсько-кремлівським окупантам вдалося повернути Крим у сталінські часи авторитаризму, безправ'я і репресій. Держава-агресор продовжує порушувати на окупованій території права людини, здійснює терор проти незгодних». //mfa.gov.ua
   Різку оцінку приїзду Путіна дав голова Меджлісу кримськотатарського народу Р.Чубаров: «Злочинця завжди тягне на місце злочину… Світ уже знав одного параноїка у 20 столітті, і всі ми знаємо, чим це все закінчилося». //espreso.tv
Втім, з-поміж усіх причин, які спонукали Путіна вирушити на півострів, головною є те, що він вважає «приєднання Криму» своїм «важливим досягненням і перемогою», а дату цієї події – «знаковою». 
   Проте наскільки це відповідає дійсності, найбільш точно описав на своїй сторінці у Фейсбук росіянин І.Флор: «Путин: «Этой исторический справедливости ждали и думали об этом, без всякого преувеличения, миллионы людей...» Надо же, какой пафос! «Воссоединение»! «Историческая справедливость»! Путин думает, что мы, русские все – дебилы. Ни в чем не способны разобраться.
  Если бы это действительно была «историческая справедливость», то ее очень легко было бы добиться в любом международном суде. Победив в суде и вернув Крым законным способом, россияне могли бы по-настоящему гордиться, и никаких санкций не было бы. Но почему-то Путин в суд не пошел. Вместо этого, он дождался тяжелого кризиса в Украине и произвел подлый захват полуострова. И сделал он это как последний мародер именно тогда, когда Украина была не способна защищаться, чем опозорил и себя, и всю Россию. 
   Так вот, есть несколько вопросов: 
  – Если это действительно была «историческая справедливость», почему Путин никогда не вел переговоры с Украиной по возврату Крыма, а наоборот, говорил, что Крым принадлежит Украине?
  – Зачем Путин так позорился перед всем миром, силой захватывая Крым и наспех организуя там фальшивый референдум, если он искренне верил, что историческая справедливость на стороне России?
 – Почему он предпочел позорный захват, который мир никогда не признает, справедливому законному разбирательству и честной победе?
   По-моему, здесь все предельно ясно. Просто, он – обычный преступник, бандит, который увяз в своих бесконечных преступлениях. Справедливое объективное разбирательство не в его интересах. Слишком много грехов. Есть что скрывать. И, теперь, чтобы выжить, ему необходимо замазать в своих преступлениях как можно больше россиян. 
  Вот, поэтому-то, он и записывает свои ролики с поздравлениями. Показывает трубы и арматуру. Пытается поддерживать иллюзию россиян в то, что в Крыму кипит какая-то работа, что все было не напрасно. В общем, продлевает агонию как может». //patrioty.org.ua
 
  3) Україна залишається головною перешкодою на шляху імперських мрій Путіна. Тому й не дивно, що сепаратистські сайти час від часу починають мусувати тему невиконання Україною Мінських угод, а тепер уже й у провокативній формі. 
  «Строго говоря, Минские соглашения уже не действуют, они закончились 1 января 2016 года, и держатся сегодня на устных договорённостях «нормандской четвёрки», достигнутых в Париже. Они обязательно будут сорваны, однако, как их сорвут, и кто скажет первым: «Минск» сорван»?» //antimaydan.info
  КОМЕНТАР: незважаючи на це Україна продовжує виконувати Мінські домовленості, в тому числі відкрита для співпраці з місією ОБСЄ, але при цьому не бачить навіть натяку на бажання Росії їх виконувати. Керовані Москвою терористи на Донбасі продовжують порушувати Мінські угоди. І це вже ні для кого не секрет. 
  Як підтвердження, слова голови місії ОБСЄ О.Хуга – бойовики не дотримуються перемир'я і не виконують Мінські угоди, 90% порушень свободи пересування ОБСЄ в Донбасі відбуваються на контрольованих бойовиками територіях. //dt.ua
  Крім того, останнім часом діяльність терористичних сил на окупованих територіях активізувалася ще більше. Українська розвідка повідомляла, що бойовики в Донбасі готують примусову «мобілізацію» у квітні. Зокрема, вони хочуть поповнити свої ряди за рахунок місцевих чоловіків віком до 45 років. 
  Втім, не тільки активізація бойових дій на сході України є свідченням невиконання Росією та її сепаратистськими наймитами Мінських домовленостей.
  Судилище над Н.Савченко у дусі сталінських часів та утримання українських заручників в Росії – ще один доказ невиконання офіційною Москвою Мінських угод. 
  Недопущення народного депутата України І.Геращенко в Росію на суд Н.Савченко теж є свідченням невиконання Мінських угод. 
   Про це у твіттері заявив Президент України П.О.Порошенко: «Інцидент з Геращенко — уповноваженим Президента з питань мирного врегулювання на Донбасі — є свідченням системного невиконання Мінських угод. Доручив обговорити з Європейськими послами – учасниками Нормандського формату реакцію на недопуск Ірини Геращенко до РФ». //twitter.com
   І.Геращенко: «Очевидно, що це є спроба такого дипломатичного демаршу з боку Російської Федерації по відношенню до української сторони. ... Я є представником України в гуманітарній підгрупі, і це моє ключове завдання - займатися звільненням заручників, а мене … просто не допустили до Надії Савченко. Очевидно, тепер я не матиму допуску до жодного з цих заручників, які перебувають на території Російської Федерації… У будь-якому випадку, це серйозний прецедент, МЗС вже зробив відповідну заяву, і Президент, і власне ми, дійсно, будемо вимагати реакції від наших партнерів ... Очевидно, що це пов'язано з роботою в мінських групах, і це напряму свідчить, наскільки Російська Федерація не зацікавлена виконувати пункти Мінських угод, а працює на дестабілізацію і провокацію». //www.5.ua
   С.Цеголко, прес-секретар Президента України, який прибув до Росії на оголошення вироку Савченко. Він зазначив, що звільнення належить до виконання Мінських домовленостей, а якщо РФ їх не виконає - санкції залишаться.
   «Росія зобов'язана звільнити Надію Савченко, Олега Сенцова та інших політичних в'язнів, яких вона незаконно утримує на своїй території та незаконно засудила… Можливо, будуть і сильніші санкції за невиконання Мінських домовленостей», - сказав С.Цеголко. //ua.interfax.com.ua
    Він також зазначив, що 28 світових лідерів, зокрема президент США Барак Обама, закликали РФ звільнити українку.
 
   4) У Росії нарешті завершилася судова вистава з полоненою українською льотчицею Надією Савченко. Вирок був очікуваний… Це ж путінська Росія.
   «Донецкий суд приговорил украинскую летчицу Надежду Савченко к 22 годам лишения свободы. Она была признана виновной в убийстве российских журналистов И.Корнелюка и А.Волошина». //svpressa.ru
    «По словам Д.Пескова, решение об обмене может принять только Владимир Путин.
   Д.Песков, пресс-секретарь президента РФ: «Российская сторона будет действовать в строгом соответствии с национальным законодательством, в остальном решение может принять только президент». //ntv.ru 
   КОМЕНТАР: слід зауважити, що Президент України П.О.Порошенко одразу, як стало відомо, що Н.Савченко засуджена на 22 роки, заявив: готовий обміняти її на російських ГРУшників Єрофеєва та Александрова. Крім того, Глава Української держави нагадав про обіцянку В.Путіна повернути Н.Савченко до України після оголошення вироку.
П.О.Порошенко, Президент України, 22.03.2016: «Під час зустрічей на найвищому рівні у Нормандському форматі я неодноразово піднімав питання звільнення Надії та інших українських заручників і був підтриманий іншими учасниками формату. Президент Путін тоді заявляв, що після так званого судового рішення поверне Надію Савченко Україні... Я в свою чергу готовий передати Росії двох російських військовослужбовців, затриманих на нашій території за їхню участь у збройній агресії проти України. Судовий розгляд їхніх справ знаходиться на фінальній стадії. Одразу після їх завершення я готовий шляхом відповідних процедур забезпечити їхній виїзд до РФ». //president.gov.ua
    Президент України зазначив, що такий підхід відповідає пункту шість Мінських домовленостей – про обмін всіх на всіх. І це має бути зроблено негайно. //president.gov.ua
   У свою чергу, В.Гройсман, голова Верховної Ради України, зазначив, що парламент продовжить використовувати всі можливі засоби для звільнення Н.Савченко.
  Крім того, він заявив, що Україна не відмовиться від ініціативи затвердження «Списку Савченко» навіть у разі звільнення української льотчиці та нардепа Н.Савченко. Про це В.Гройсман написав на своїй сторінці у соцмережі Facebook 22.03.2016: «Навіть коли Надію звільнять, Україна не відмовиться від ініціативи затвердження «Списку Савченко» - персонального покарання санкціями всіх причетних до цієї ганебної справи». Також, спікер Верховної Ради України Гройсман закликав компетентні органи примножити зусилля для використання додаткових правових підстав для звільнення Н.Савченко. //facebook.com
  А.Яценюк, Прем'єр-міністр України, переконаний, що засуджена російським судом до 22 років колонії український військовослужбовець і парламентарій Надія Савченко буде на волі. Про це він написав у своєму акаунті в Twitter 22.03.2016 одразу після оголошення вироку: «Силу духу українців не зламати. Надія Савченко сильніша за сотні кремлівських судилищ - вона буде на свободі!». //twitter.com
 У МЗС України зазначили, що всі матеріали «справи Савченко» сфабриковані та неправомірні: «Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий та категоричний протест у зв'язку із так званим «вироком» так званого «російського суду» щодо засудження громадянки України, народного депутата України, члена Парламентської Асамблеї Ради Європи Надії Савченко до 22 років ув'язнення… МЗС України вимагає від російської сторони негайного скасування цього протиправного, антигуманного рішення та негайно звільнити Надію Савченко. Вимагаємо також звільнення усіх незаконно утримуваних громадян України». //mfa.gov.ua
  Не залишилась осторонь щодо засудження путінським судом Н.Савченко і світова спільнота, яка вкотре закликає Росію негайно звільнити Н.Савченко та інших незаконно утримуваних в'язнів.
  Чергову вимогу озвучив Джон Кірбі, речник Державного департаменту США. Він наголосив, що звинувачення проти української льотчиці безпідставні, а суворий вирок вкотре продемонстрував - Росія нехтує Мінськими угодами та верховенством права: «Засудження Савченко до 22 років ув'язнення демонструє кричущу неповагу до принципів справедливості та суперечить зобов'язанням, які взяла на себе Росія згідно з Мінськими домовленостями. Протягом майже двох років Росія утримувала Савченко за звинуваченнями, які не мають жодних підстав. Ми закликаємо Росію негайно звільнити Савченко та інших незаконно утримуваних осіб». //5.ua
  Україна може розраховувати і на підтримку генсека ООН щодо визволення Н.Савченко. Генеральний секретар пообіцяв, що порушуватиме питання про незаконне ув'язнення українки на зустрічах з російськими чиновниками. Про це повідомляє на своєму сайті постійне представництво України при Організації об'єднаних націй. 
  Представник України В.Єльченко ініціював зустріч з генсеком і розповів про вирок у сфабрикованій справі щодо офіцера збройних сил України та депутата ПАРЄ.
  Водночас, після винесення вироку своєї підзахисної адвокат М.Фейгін закликав усіх росіян вийти на масові акції протесту, причому «прямо зараз».
   «Я закликаю вийти активістів з мирним протестом проти злочинного вироку щодо невинної Савченко! Прямо зараз», - заявив він в своєму твіттері.
  Також адвокат попередив, що «Кремлю слід приготуватися до протесту і прокляттям на свою адресу, в зв'язку з обвинувальним вироком Савченко». //depo.ua
  Питання щодо повернення Н.Савченко та інших українських заручників, які перебувають в полоні у бойовиків, обговорювалось Мінську 23.03.2016 під час зустрічі трьохсторонньої контактної групи. 
  Офіційний Берлін наполягає на обстеженні льотчиці німецькими лікарями, які готові негайно приїхати до російського Донецька. Адже досі Москва не дозволяла оглянути ув'язнену ані німецьким медикам, ані українським. Німецька сторона все ж наполягає на незаконності процесу над Н.Савченко. 
  Раніше Німеччина заявила, що готова форсувати справу льотчиці, якщо стан здоров'я Савченко дозволить її звільнення.
  Тим часом слідчі Служби безпеки України завершили заочне досудове розслідування кримінального провадження у справі ватажка так званої «ЛНР» І.Плотницького, якого звинувачують у вчиненні теракту за попередньою змовою з групою осіб. Також ватажок бойовиків брав участь у викраденні та незаконному позбавленні волі Н.Савченко, її незаконному переправленні через державний кордон. 
  Найближчим часом кримінальне провадження стосовно Плотницького буде скеровано з обвинувальним актом до суду. 
  Раніше адвокат Н.Савченко заявив, що ГПУ оголосить підозру російським суддям, які судили Н.Савченко, у матеріалах справи фігурує й І.Плотницький.