:

День пам’яті жертв фашизму - це День пам’яті десятків мільйонів людей, які загинули в результаті гігантського, нелюдського експерименту.

З 1962 року було прийнято вважати другу неділю вересня Міжнародним днем пам’яті жертв фашизму. Цей день був визначений саме у вересні, тому що на цей місяць припадає дві пов’язані з Другою світовою війною дати - день її початку і її повного завершення. Це стало однією з причин встановлення дня жалоби на вересневу неділю.

Міжнародний день пам’яті в кожній країні, яка прийняла участь у Другій світовій війні, відзначається не тільки скасуванням розважальних заходів, урочистостей, що випадають на цю дату, але і відвідуванням пам’ятників, меморіалів, кладовищ (у багатьох країнах у цей день прийнято доглядати за безіменними, покинутими могилами).

В 2018 році День пам’яті жертв фашизму припадає на 09 вересня.

В м. Пологи на західній околиці міста знаходиться Братська могила жертв фашизму. На ній напис: «Братська могила мирних жителів м. Пологи грудень 1941 р.».

Інформація с паспорту об’єкту культурної спадщини: «Восени 1941 року Велика Вітчизняна війна прийшла і на пологівську землю. П’ятого жовтня    1941 р. о 15 годині у Пологи увійшли німці. З перших же днів окупації вони встановили жорстокий режим, грабували і знищували народне надбання. Фашисти нанесли району матеріальні збитки на суму 71 млн. крб., відправили до Німеччини 8004 чол.

В м. Пологах, під час окупації, німецькі загарбники здійснювали свої злочинні діяння проти населення району. В одну із грудневих ночей 1941 р., окупанти зігнали за місто багатьох жителів (майже всі єврейські сім’ї) і розстріляли їх біля ями колишньої салотопки. Були замучені фашистами, а потім вбиті вчительки, депутати міськради першого скликання Тоцька Г.А. і Ляшенко Н.І., Понеділок А., воєнрук Молчанов Т.К., розстріляні сім’ї євреїв Г.І. Томшинського (4 чол.), М. Юхника (4 чол.), Й. Портного (4 чол.), Л.І. Шури – Бури, сім’я цигана Миколаєнко з 14 чоловік, дітей кидали в яму живими.

Від рук палачів загинуло багато місцевих підпільників. Це, наприклад, подружжя Федір Кондратович та Наталія Микитівна Кубахи, в будинку яких фашисти знайшли радіостанцію, залишену для зв’язку радянськими частинами, що відходили. Ф. К. Кубах посмертно в 1969 р. нагороджений медаллю «За отвагу» («За відвагу»).

Розстрілювали людей майже кожен день, починаючи з кінця 1941 року по березень 1942 року. Всього в ямі було виявлено біля 700 трупів, в т.ч. 165 дітей.

На братській могилі в 1945 р. встановлено обеліск».

Пологівська міська рада, згідно з чинним законодавством, дбає про упорядкування цієї пам’ятки.

Напередодні Дня визволення Пологівського району від нацистських окупантів учні ДНЗ «Пологівський професійний ліцей» та КУ  «Пологівська гімназія «Основа» Пологівcької районної ради Запорізької області щороку покладають квіти до цього обеліску.

Шановні пологівці! Згадаймо 9 вересня про жертв фашизму. Лише пам’ять людська навік збереже ті муки, ті сльози, ті стогони.

 За інформацією відділу  культури і туризму